Právě si prohlížíte Pracovník ÚZS Karel Pešek o nových zpravodajských fenoménech

Pracovník ÚZS Karel Pešek o nových zpravodajských fenoménech

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuUZS

Pracovník ÚZS Karel Pešek se vyjádřil k problematice nových zpravodajských fenoménů v článku vydaném v odborném internetovém magazínu CZDEFENCE.

Blíže v něm představuje tzv. crowdsourcové zpravodajství (Crowdsourced Intelligence, CROSINT), jakožto významný zdroj zpravodajsky relevantních poznatků a informací potenciálně využitelných ve zpravodajském procesu.

„Zpravodajský potenciál nabízený civilním obyvatelstvem se projevil a projevuje v různé míře ve všech soudobých ozbrojených konfliktech. […] Největším hybatelem, který umožňuje rozvinutí těchto projevů, jsou moderní technologie, zejména připojená (k internetové síti) elektronická zařízení. Enormní rozvoj chytrých mobilních telefonů napříč světovou populací i tam, kde v minulosti přístup k nim byl značně omezen, umožňuje civilistům fungovat jako senzor monitorující aktuální situaci na bojišti. Civilisté shromažďující tyto informace se nacházejí mimo struktury státní (zpravodajsky orientované) instituce i mimo struktury ozbrojených sil. Zpravodajské složky se tímto způsobem decentralizují a „outsourcují“ shromažďování a získávání informací.“

Celý článek si můžete přečíst na webu magazínu CZDEFENCE.

Autor: Kristýna Drmotová