Právě si prohlížíte Ředitel ÚZS Libor Kutěj společně s Kristýnou Drmotovou o výzkumu kognitivního válčení pro CZDEFENCE
Cognitive Warfare

Ředitel ÚZS Libor Kutěj společně s Kristýnou Drmotovou o výzkumu kognitivního válčení pro CZDEFENCE

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuUZS

Prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci a ředitel Ústavu zpravodajských studií (ÚZS) plk. gšt. Libor Kutěj se společně s pracovnicí ÚZS Kristýnou Drmotovou vyjádřili k problematice výzkumu kognitivního válčení v článku vydaném v odborném internetovém magazínu CZDEFENCE.

Blíže vysvětlují koncept a pojetí kognitivního válčení, představují jeho aspekty a charakteristiky a rozebírají složitost, komplexnost a multioborovost daného fenoménu. V článku také vyzdvihují důležitost a význam ohrožujícího potenciálu působení v dané dimenzi konfliktu, kdy zmiňují již prokázané úspěšné kognitivní operace probíhající ze strany Čínské lidové republiky a Ruské federace vůči tzv. Západu a České republice.

„Kognitivní válčení se stalo reálnou a aktuální hrozbou. Pro mnohé tradiční „válečníky“ představuje něco jen velmi obtížně představitelného a těžko uchopitelného. Ve skutečnosti se ovšem jedná o hrozbu, která je mnohem více destrukční, než je tomu v případě konvenčních zbraní používaných v tradičních konfliktech vysoké intenzity. Operace kognitivního válčení mají potenciál deklasovat společenské jednotky, ruinovat státní a veřejné instituce a proměňovat hodnotový́ systém, a to aniž by začaly probíhat vojenské operace tak, jak je v tradičním vojenství známe. S jistou mírou intelektuální flexibility lze takové působení nazvat genocidou myšlení vybraných cílů. A prvními takovými cíli již jsou a dále budou společnosti s fungujícími principy liberální demokracie. Ignorovat či snižovat riziko působení tohoto bezpečnostního fenoménu ze strany demokratických zemí by bylo bez nadsázky loterií o samotnou existenci těchto společenských zřízení.“

Celý článek si můžete přečíst na webu magazínu CZDEFENCE.

Autor: Kristýna Drmotová