Prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci a ředitel Ústavu zpravodajských studií plk. gšt. Libor Kutěj se v podcastu Studia N vyjadřuje k pohybu cizích objektů v americkém vzdušném prostoru.
Spojené státy věří, že objekty, které byly v 10. a 11. 2. 2023 sestřeleny nad severoamerickým vzdušným prostorem, byly balóny. Minimálně jeden z nich přitom pocházel z Číny. Washington předpokládá, že byl využit ke sběru zpravodajsky relevantních dat. Peking původ potvrdil. Dle vyjádření Číny měl ovšem sloužit k meteorologickým a dalším vědeckým účelům a naneštěstí jim nekontrolovaně „uletěl“.
Ředitel ÚZS považuje vyslání balónu za demonstraci sofistikovaných technologických schopností Číny a za snahu zjistit, jakou reakci na straně USA tento čin vyvolá. Předpokládá, že se jednalo o špionážní balón, jehož pravý účel ovšem bude zjištěn až po nálezu a prozkoumání trosek. Jeho sestřelení ze strany Spojených států hodnotí jako adekvátní krok posilující jejich vojenskou důvěryhodnost.
V podcastu hovoří také o historii a roli balónů, jakožto jedné z nejstarších forem sledovací techniky. Blíže mluví o jejich schopnostech, výhodách a případné využitelnosti v armádě. Dozvíte se také o dalších třech neidentifikovatelných objektech pohybujících se v americkém vzdušném prostoru.
Ředitel Kutěj vnímá Čínu jako bezpečnostní a ekonomickou výzvu pro celý svět. „V České republice jsme nepoučitelní v otázce závislosti a vychází to především z ekonomického profitu, který hledáme.“
Více o tématu si poslechněte v podcastu Studia N.
Autor: Kristýna Drmotová